Vajinal Akıntılar ve Mantar - Vajinal akıntılar kadınların doktora en sık başvurduğu hastalık şikayetidir.

Vajina normal olarak nemli bir yapıya sahiptir. Vajina duvarlarındaki ve vajinanın içinde bulunan rahim ağzındaki bezelerden salgılanan sıvılar bu nemliliği-ıslaklığı sağlar. Vajina vücudun dışarıya açılımı olan boşluklarından bir tanesidir. Vajinanın ıslaklığı kadının sağlığı açısından gereklidir. Mühim olan var olan akıntının normal mi, yoksa bir hastalık habercisi mi olduğunu ayırt etmektir. Çünkü varolan akıntı kişinin hareketi, ayakta durması gibi nedenlerden dolayı yerçekiminin etkisiyle vajinadan dışarı akacak ve iç çamaşırında veya pedinde bir ıslaklık oluşturacaktır. Ve bu salgılanma herhangi bir hastalık veya sıkıntı yoksa sağlıklı bir kadında süreklidir.

Devamını oku...

Vajen Dudaklarının Küçültülmesi - Vajen dudakları vajinanın (döl yolunun) girişinde bulunan büyük ve küçük olarak ikiye ayrılan birer dokudur. Dışta ve daha büyük olanına büyük dudaklar ( labium majus ), içte ve daha küçük olanlar ise küçük dudaklar ( labium minus ) olarak isimlendirilir.

Devamını oku...

Takvim Metodu bir korunma yöntemi değildir. Takvim metodunda sadece çocuk sahibi olmak isteyen kadınlara en uygun zaman gösterilir. Bu, gebe kalmak için en uygun zamandır, yani bu sistem tersine işletilerek diğer zamanlarda gebe kalınmaz diye bir şey yoktur. Bir kadın her zaman gebe kalabilir, adetliyken dahi, ama tabii ki gebe kalma şansı daha azalır. Takvim metoduna göre korunma yoktur, yapılamaz. Takvim metoduna göre cinsel ilişkiye girerek korunma sağladığınızı düşünürseniz yanılırsınız. Sadece ve sadece gebe kalma şansınız düşer. Peki sizin için ne fark eder; diyelim ki adetin bilmem kaçıncı günü gebe kalma rizikosu 100 kişide 2 (%2) olarak

Devamını oku...

Vajen (vajina, döl yolu, ilişkiye girilen yer) Daraltma Ameliyatı - Vajen daraltma ameliyatını gereken ve isteyen herkes olabilir.

Genelde bu istek vajinada genişlik olan ve ilişkide zevk alamayan veya zevk veremeyen kişilerden gelir ve bu hastalarda vajinal enfeksiyonlara da sıkça rastlanılmaktadır.
Vajen genişliğinin nedeni -  fazla sayıda normal doğumdan, veya tek bile olsa iri bebek doğurmaktan olabilir, küçük yaşta vajen gerekli esnekliği kazanmadan girilen ilişkiler de (kendi isteği, zorlama ve bu gibi) olabileceği gibi, bazı hanımlarda doğuştanda vajen geniş olabilir.

Devamını oku...

Menopoz: Son defa adet görmektir. Menopoz sözcüğü ilk olarak 1812 yılında Gardanne isimli bir Fransız jinekolog tarafından kullanılmıştır. Latince olarak Meno=Ay Pause=Son anlamına gelen kelimelerin birleşiminden türetilmiştir. Ancak klinik olarak bir kişiye siz menopozdasınız diyebilmek için en son görülen adetin üzerinden 1 yıl geçmelidir. Kuşkusuz 2-3 aydır adet görmeyen ve çeşitli belirtileri olan bir bayanda bazı laboratuar tetkikleri yapılarak menopozda olup olmadığı saptanabilir.

 - Aybaşı kanamalarının, ergenlik çağından başlayarak hemen hemen her ay tekrarlanan yumurtlama faaliyetlerinin sona ermesi demektir.

 - Kadın yaşamının doğal bir evresidir,bir süreçtir. İlk adet görme (menarş) ile başlayan kadının üreme dönemi, menopoz adı verilen, adetlerin sona ermesine kadar sürer. Menopoz ana hatlarıyla kadının çocuk sahibi olamayacağı bir dönemdir. Yumurtalıkların gerek yumurta ve gerekse kadınlık hormonu olan östrojeni üretme yeteneği sona erer.

Devamını oku...

HPV (Human Papilloma Virüsü - Siğil - Kondilom )

 

HPV - Human papilloma virüsü - Siil - KondilomHPV, hem erkeklerde hem kadınlarda, cinsel temas ile bulaşan en yaygın hastalıklardan bir tanesidir. Amerika Birleşik Devletleri'nde 15 ile 49 yaşları arasındaki kadın ve erkeklerin % 10 ile 20 kadarının (12-24 milyon insan) HPV enfeksiyonu geçirdiği rapor edilmektedir.

HPV niçin önemlidir? Yapılan araştırmalar sonucu serviks kanseri oluşumunda ana etken olduğu saptanmıştır. Rahim ağzı kanseri (serviks kanseri) dünya'da ikinci önemli kadın kanseridir. Yılda yaklaşık olarak 440.000 yeni rahim ağzı kanseri vakası saptanmaktadır. A.B.D.'de her yıl 4900 ölüm ile sonuçlanan 15700 yeni vaka ile kadınlarda kötü huylu ikinci en yaygın kanserdir.

Devamını oku...

Pap Smear ( Kanser ) Testi | Rahim ağzı kanserinden korunabilirsiniz. Bunun için düzenli Pap Smear Testi yaptırmalısınız.
Pap Smear ( Rahim Ağzı Kanseri ) Testi Nedir
Pap Smear Testi nedir? - Rahim ağzındaki (serviks) kanser başlangıcı olabilecek herhangi bir hücresel değişikliği belirleyen basit bir testtir. Bu test bazen hafif bir enfeksiyon belirtisinin yakalanabilmesini de sağlar. Bir erken tanı yöntemidir.

Nasil yapilir? - Jinekolojik muayene sırasında, doktorunuz tarafından steril özel bir çubukla rahim ağzındaki hücrelerden sürüntü şeklinde bir örnek cam üzerine alınır. alınan bu örnek labaratuvar'a (patoloji ye) gönderilerek incelettirilir.

Devamını oku...